HaberlerİranOrtadoğu

İran-Kuveyt karma ekonomi toplantısı başladı

İran İslam Cumhuriyeti ve Kuveyt Ticaret Bakan yardımcılarının başkanlığında 9. Karma Ticaret Komitesi toplantısı, ikili ilişkileri geliştirme yollarını incelemek ve özel sektörü güçlendirmek amacıyla çalışmalarına başladı.

İran ve Kuveyt’ten devlet ve özel sektör temsilcileriyle işadamlarının katılımıyla Kuveyt’te düzenlenen toplantının açılış töreninde konuşan İran İslam Cumhuriyeti Ticareti Kalkındırma Kurumu Başkanı ve Ticaret Bakan yardımcısı Babek Ufukhi, ikili ilişkilerin gelişmesi üzerinde durarak toplantının iki ülke arasında ortak ticaret iş birliğini geliştirmesine katkı sağlanmasını umduğunu belirtti.

İran heyetinin başkanlığını yapan Ufukhi “İran heyetinin toplantıya bakışı, ikili ilişkilerin özellikle özel sektörün güçlenmesiyle geliştirilmesine ivme kazandırmak için uygun altyapının oluşturulması ve engellerin kaldırılması yönündedir” dedi.

İran’ın ekonomi ve ticaret alanlarındaki potansiyellerine işaret eden Ufukhi “FAO’nun açıklamasına göre İran tarım ürünlerinin çeşitliliği açısından dünyada dördüncü ülke konumundadır ve bu konu, gıda güvenliğini sağlamak ve Kuveytli işadamlarının İran gıda sanayisinde yatırım yapması amacıyla Kuveyt için iyi bir fırsat olabilir” dedi.

Toplantıda Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakan Vekili de yaptığı konuşmada ortak kültür, din ve komşuluktan kaynaklanan iki ülke arasındaki geçmişe dayalı ilişkilerin tam gaz sürdüğünü belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.