HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran-Kuzey Irak ticaret ve sanayi bölgesi kurulacak

Irak Kürdistan yönetimi Başbakanı Barham Salih ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehdi Gazanferi, iki ülke arasında ekonomi ilişkilerin gelişmesi amacıyla ortak ticari ve ekonomi bölgesinin kurulmasını önerdi.

Salih ve beraberindeki heyetle görüşen Gazanferi “ortak ticari ve ekonomi bölgesi hayata geçme aşamasına gelmesiyle ortak yatırımlar için de ortamı hazırlamak mümkün olacak” dedi.

Ortak iş birliği komitesini kurmak için de tarafların anlaşmaya vardığını vurgulayan Gazanferi “Kirmanşah, Kürdistan ve Batı Azerbaycan illerindeki ticaret yetkililerinin katılımıyla daha fazla iş birliği ortamı hazırlanacak” dedi.

İran ve Irak’ın geçmişe dayalı ilişkilerine değinen Ticaret Bakanı, ortak kültür ve mezhebin, iki taraf arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici noktada olmasına neden olduğunu da belirtti.

Görüşmede Barham Salih de İran İslam Cumhuriyeti ile siyasi ve ekonomi ilişkilerin gelişmesi için böyle bir bölgenin açılmasını arzuladıklarını vurgulayarak, bunun iki tarafın menfaatini sağlayacağını belirtti.

Gazanferi’yi Erbil’e davet eden ve ortak ticari meselelerin takibi için bir çalışma grubunun oluşmasını talep eden Salih “ortak komitede, ortak ticaret konseyinin kurulması ve özel sanayi bölgesinin oluşması için bir ön hazırlık yapılması gerekir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.