HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran, Kuzey Irak’taki teröristlerin silahsızlandırılmasını istedi

İran’ın Birleşmiş Milletler’deki temsilciliği, ”İran İslam Cumhuriyeti, Irak hükümeti ile İran arasında varılan anlaşma çerçevesinde teröristlere ait yerlerin kapatılması ve onların silahsızlandırılmasını istiyor.” dedi.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği bir mektup göndererek, Irak hükümetinin bu ülkenin tüm topraklarını ve uluslararası kabul görmüş sınırlarını etkin bir şekilde kontrol etme sorumluluğunu vurgularken, yetkililere reddedilemez belgeler ve güvenilir bilgiler gönderdi. Irak hükümeti ve Irak Kürdistan Bölgesi, Irak topraklarını İran’a karşı yıkıcı ve terörist eylemler planlamak, desteklemek, organize etmek ve uygulamak için kullanan terörist ve ayrılıkçı gruplar hakkında bilgi verdi.

İran temsilcisi, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanının Tahran’a yaptığı son ziyaret de dahil olmak üzere Irak hükümeti ve Irak Kürdistan bölgesi yetkilileriyle yapılan birkaç tur müzakere ve ikili istişareler sırasında İran’ın terör suçları işleyen kişilerin cezalandırılmasını talep ettiğini belirtti. Ayrıca bu terör gruplarının karargâhları ve eğitim kampları kapatılmalı ve unsurları silahsızlandırılmalıdır.

İran’ın Birleşmiş Milletler’deki temsilcisi şunları söyledi: İran, Irak askeri güçlerinin iki ülkenin uluslararası sınırlarında bulunmasının gerekliliğini de vurguladı.

Heyet, Irak heyetinin bu talepleri kabul ettiğini ve bu terörist grupların silahsızlandırılmasını tamamlamak için bir zaman çerçevesi geliştirme taahhüdünde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

İran İslam Cumhuriyeti temsilciliği, “Maalesef bu anlaşmanın uygulanması için etkili bir önlem alınmadı ve bu nedenle İran, yukarıda belirtilen anlaşmanın uygulanmasını şiddetle talep ediyor.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.