HaberlerİranOrtadoğu

İran, Londra Afganistan Konferansı’na katılmayacak

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran’ın Londra’da düzenlenecek Afganistan konferansına katılmayacağını söyledi.

Mihmanperest, Afganistan sorununun geçmişte yapılan siyasetlerle çözülmeyeceğine inanıldığı için İran’ın, Londra’da yapılan Afganistan konulu toplantıya katılmayacağını söyledi.

Afganistan’da askeri yöntemler, askerlerin sayısının arttırılması, çifte siyasetlerin izlenmesi, bölgesel sorunlara dikkat edilmemesi ve Afganistan’daki sorunların temelinin dikkate alınmaması durumunda, Afganistan sorunun çözülmeyeceğini belirten Mihmanperest Londra toplantısında da bunların dikkate alınmadığını ve toplantının bu yüzden başarılı olmayacağına inanıldığını söyledi.

Mihmanperest, Londra’da İran’ın davet edilmiş olmasına rağmen, İran’ın toplantıya katılmış olmasının bir yarar getirmeyeceğine inanmaktayız diyerek, İstanbul’da yapılan Afganistan üçlü toplantısına işaretle ” bazı komşu ülkeler üçlü toplantılar düzenleyerek, sorunun temellerine inerek, radikalizmle mücadele, uyuşturucu ile mücadele, Afganistan’ın alt yapısının yeniden imarı ve ekonomik yapının düzenlemesine dikkat çekildiğini bu konudaki çalışmalara katılmaya hazırız” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.