HaberlerİranLübnanOrtadoğu

İran, Lübnan ordusunu donatmaya hazırdır

Amerika’nın Lübnan’a askeri yardımları durduğunun açıklanması ardından, İran İslam cumhuriyeti, Lübnan ordusunu donatmaya hazır olduğunu duyurdu.

İran’ın Beyrut büyükelçisi Gazenfer Roknabadi yaptığı açıklamasında, Tahran’ın, Lübnan ordusunu donatmaya hazır olduğunu belirterek, “bu konunun, cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Beyrut’a yapacağı ziyarette gündeme geleceğini” söyledi.

Mübarek ramazan ay’ından sonra cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Lübnan’a yapacağı ziyarette, Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile Lübnan ordusunun modernizasyonu konusunda görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

İran büyükelçisi Gazenfer Roknabadi, Lübnan hükümetinin, resmen, İran’dan, ordunun modernizasyonu ve donatımı konusunda istekte bulunduğunu belirterek, Tahran bu yardımlara çok sıcak bakıyor diye konuştu.

Hatırlanacağı gibi Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, İran’dan, Lübnan ordusunun modernizasyonu ve donatımı konusunda yardım istemiş, İran savunma bakanı Ahmed Vahidi de, bu teklife olumlu yanıt vererek, “İran’ın, Lübnan ordusunu donatmaya hazır olduğunu” bildirmişti.

Hatırlanacağı gibi, siyonist rejimin, Güney lübnan’a saldırısı ardından, Amerika, Lübnan ordusuna yardım yapmayacağı açıklamış ve 100 milyon dolarlık askeri yardımı da durduğunu bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.