HaberlerİranOrtadoğu

İran madenlerine çok uluslu şirketler geliyor

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Mehdi Kerbasiyan, İran’ın Kiş şehrinde düzenlenen demir çelik ve metal toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Kerbasiyan bir Çinli yatırımcının İran’da 7 çelik projesinin para kaynağını sağlamaya hazır olduğunu dile getirerek “Bu Çin şirketi ile müzakerelerimiz sonuçlanırsa gelecek günlerde Milli Çelik Şirketi ve Huzistan Çelik şirketi ile bir toplantı yapacağız” diye konuştu.

Gelecek 15 gün içinde de bir Çin üst düzey heyetin İran’a geleceğine işaret eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Kerbasiyan, maden sektöründe çok uluslu şirketlerin yatırım yapmak istediklerine işaret ederek “İsviçre, İngiltere, Almanya ve Avusturya’dan birkaç çok uluslu şirket ile kömür ve alüminyum işletim projelerinde faaliyet göstermek için müzakereler yapıldı” diye ifade etti.

Yabancı yatırımcılaın İran’da yatırım yapmalarından ötürü heyecana kapılmaması gerektiğini dile getiren İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Kerbasiyan “Maden sektöründe yabancı yatırımı çekmekteki para sağlama konusunu mutlaka değerlendireceğiz ve Çinliler hem uygun fiyat ve hem kaliteli bir iş teslim ederlerse gelecek projelerde ortak olabilirler” açıklamasında bulundu.

Almanya ile İtalya’dan bazı şirketlerin İran’ın çelik sektöründe faaliyet göstermeye hazır olduğunun altını çizen İranlı yetkili “Sözleşmelerin imzalanması yıl sonunda kalkmaya başlayacak olan yaptırımların kalkması ile mümkün olacak” ifadesini kullandı.

Yaptırımlar sonrası dönemin en iyi şekilde kullanılması gerektiğini de belirten Ekonomi Bakan Yardımcısı Kerbasiyan “İran maden sektöründe dünyanın en üstün 10 ülkesi arasında yer almakla birlikte 5.7 milyar ton kadar maden rezervlerine sahip bir ülke konumundadır” diye ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.