HaberlerİranOrtadoğu

İran mantıklı yaklaşımları olumlu karşılamaktadır

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, ‘Tahran yönetimi nükleer mesele konusunda mantıklı yolları olumlu karşılıyor’, dedi.

Bugün İsviçre’de düzenlenen uluslar arası meclis başkanları birliği zirvesine katılan İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, İran İslam cumhuriyetinin barışçıl nükleer teknoloji peşinde olduğunu vurguladı ve Tahran yönetimi güdümlü müzakereler gibi mantıklı yolları olumlu karşıladığını, nitekim Tahran üçlü nükleer deklarasyonu da bu eğilimin en güzel örneği olduğunu kaydetti.

Laricani ‘İran milleti barışçıl nükleer enerjiden yararlanmakta kararlıdır ve yaptırım gibi hukuk dışı ve insanlık dışı çabalar İran milletinin azim ve iradesini etkilemez’, ifadesini kullandı.

Meclis başkanı Laricani ayrıca uluslar arası arenada sağlıksız güç yapısının, UAEA gibi uluslar arası kurumların birer araç gibi kullanılmalarına yol açtığını, bu durumun beşeriyetin bugünü ve geleceğine ziyan olduğunu vurguladı.

Bazı devletlerin NPT anlaşması çerçevesinde nükleer enerjiden barışçıl amaçlar uğruna yararlanma çabalarına da temas eden Laricani, ‘UAEA ve BMT güvenlik konseyi nükleer ve kitle imha silahlarına sahip olan devletlerle uğraşmak yerine, nükleer enerjiden barışçıl amaçlı yararlanmak isteyen ülkeleri engellemeye çalışıyor’, şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.