AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran meclis başkanı, Almanya dışişleri bakanı ile görüştü

İran meclis başkanı Ali Laricani ve Almanya dışişleri bakanı Frank-Walter Steinmeier, iki ülke arasında iktisadi alanda ilişkilerin gelişmesine vurgu yaptılar.

Laricani, dün birkaç saatliğine Frankfurt’ta bulunduğu sırada Almanya dışişleri bakanı ile telefon görüşmesi yaptı. Söz konusu telefon görüşmesinde taraflar, ikili ilişkiler, bölge ve uluslar arası meseleleri ele aldılar.

Dünya meclis başkanları 4. oturumuna katılmak üzere New York’a giderken uçağın aktarma yaptığı Frankfurt’ta, Laricani burada bulunduğu fırsatı değerlendirerek Almanya dışişleri bakanı ile .ir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, nükleer anlaşmada Almanya’nın olumlu rolünün olduğunu belirtti ve Alman yetkililer ve şirketlerinin İran’a yapacakları ziyaretlerin iki ülke arasında iktisadi alanda ilişkilerin gelişmesine vesile olacağını söyledi.

Almanya dışişleri bakanı da söz konusu görüşmede, nükleer anlaşmadan sonra uluslar arası alanda şartların olumlu bir duruma girmesine işaretle, İran’ın güçlü potansiyelinin iktisadi işbirliği için son derece iyi bir imkan oluşturduğunu belirterek, halihazırda İran ve Almanya arasında ilişkilerin her alanda gelişmesi için ortamın uygun olduğunu söyledi.

Almanya dışişleri bakanı, sonbaharın başında İran’a yapacağı ziyarete de temas ederken ziyarette iki ülke arasında çeşitli alanlarda ilişkileri ve işbirliklerini geliştirmek için yoğunlaşacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.