AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran meclis başkanı, Avusturya cumhurbaşkanı ile görüştü

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, İran İslam Cumhuriyetinin her zaman Avusturya ile gelişen dostça bir ilişki içinde olduğunu ve iki ülke arasında siyasi, iktisadi ve ticari gibi birçok alanda yakın işbirliğinin bulunduğunu söyledi.

Dün akşam Tahran’da Avusturya cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve beraberindeki heyetle görüşen İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, İslami şura Meclisinin iki ülke arasında muhtelif alanlardaki ilişkinin gelişmesini desteklediğini bildirdi.

Avusturya cumhurbaşkanının İran ziyaretinin iki ülke arasındaki işbirliğinde bir dönüm noktası olmasını temenni eden Laricani ayrıca Avusturya’nın İran ile 5+1 grubu arasındaki nükleer görüşmelere ev sahipliği yapmasını takdir ederek, Avusturya’nın bağımsız tutumu ve AB’deki önemli rolünden dolayı bu görüşmeler için çok uygun bir mekân olduğunu söyledi.

Avusturya cumhurbaşkanı Heinz Fischer da bu görüşmede İran’ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ziyaretin Avusturya’nın İran ile ilişkilerini geliştirmek istediğine dair iyi bir işaret olduğunu ve önemli bölgesel ve uluslar arası alanlarda ve ikili işbirliklerinde Avrupa birliği kapısının her zaman açık olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.