HaberlerİranOrtadoğu

İran Meclis Başkanı Laricani: İran-Türkiye İşbirliği Bölgedeki Birçok Sorunu Çözer

Bir heyet eşliğinde İranı ziyarete giden Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün öğleden sonra İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani’yi ziyaret etti. Bu ziyarette taraflar iki ülkenin çaşitli alanlarla igili işbirliğinin geliştirilmesi ve ayrıca bölge gelişmeleri konusunu görüştüler.

Meclis Başkanı Laricani bu görüşmede yaptığı konuşmada, İran’la Türkiye arasındaki ilişkileri samimi ve iki ülke halklarının köklü dostluk ve kardeşliklerine dayalı olarak tanımlayıp “İran halkı ve hükümeti Türkiye’ye daima dostane ve olumlu bakmıştır” dedi.

Laricani daha sonra, İran’la Türkiye’nin bölge ve İslam dünyası çapında sahip oldukları rol ve konumlarının önemine değinerek “İki ülkenin ortak işbirliği halinde olmaları, bölge ve İslam dünyasındaki birçok sorunun giderilmesi için etkin bir çözüm yolu olabilecektir” diye vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu da yaptığı konuşmada, İranlı yetkililerle çok yararlı ve yapıcı görüşmelerde bulunduğunu belirterek, İran’la Türkiye arasında düzenli ve sürekli istişare girişimleri olmasının özellikle de bölgenin mevcut karmaşık durumunda büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.