HaberlerİranOrtadoğuUzakdoğu

İran Meclis Başkanı Laricani: İran-Vietnam ticari ilişkileri, siyasi ilişkiler gibi gelişmelidir

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran ve Vietnam arasındaki ticari ilişkilerin de iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler gibi gelişmesi gerektiğini bildirdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre bugün Vietnam başbakanı Fouin Sung Fuk ile görüşmesinde konuşan İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin her zaman dostluk esasına göre olduğunu bildirerek, İran-Vietnam ilişkilerinin 45. yıl dönümünde iki ülke münasebetleri seviyesinin daha da artırılması gerektiğini bildirdi.

Deniz taşımacılığı ve limanlar açısından Tahran-Hanoy işbirliğinin gelişmesi için iyi bir fırsatın mevcut olduğunu belirten Laricani, İran’ın Mekran bölgesinde başka ülkelerin de yatırımda bulunmalarını istediğini ve bunun Vietnam açısından da iyi fırsat olduğunu söyledi.

Vietnam başbakanı Fouin Sung Fuk da bu görüşmede, bu ülke yönetiminin İran ile olan tarihi ve geleneksel ilişkiye büyük önem verdiğini belirterek iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artırılmasını istedi.

Vietnam başbakanı Fouin Sung Fuk ayrıca Tahran-Hanoy’un enerji, iletişim, bankacılık, turizm ve ticaret alanında da kendi ilişkilerini geliştirmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.