HaberlerİranOrtadoğu

İran Meclis Başkanı: Suudi Arabistan, İslam İnsan Hakları Beyannamesi’ni ihlal ediyor

İran Dışişleri Bakanlığı Araştırma Merkezi’nde yapılan İslam İnsan Hakları Günü kutlaması ve 2. İslam İnsan Hakları Ödülü töreninde konuşan Ali Laricani, İslam İnsan Hakları’nın bugünün uygarlık temellerinden biri olduğuna işaret ederek “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortak haklar meselesinde birleşme duygusu doğduğu için İnsan Hakları Evrensel Bildirisi yayınlandı. Batı’da onyıllar önce kölelik meselesi bile vardı ve birçok kişi ve özellikle kadınlar seçme ve seçilme hakkından yoksundular” diye konuştu.

Laricani, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin teorik temelde eksiklikleri olduğunu ve bütün kültürleri kapsamadığını belirterek, Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalanan İslam İnsan Hakları Beyannamesi’ne ilişkin “Bu beyannamede derin konuların ele alınmasına rağmen halkın kendi mukadderatına katılma türü eksiktir” ifadesini kullandı.

İnsan Hakları Evrensel Bildiris’nin 3. maddesine ve bu maddede kadınlarla çocukların savaşlarda canlarının korunmasına işaret edildiğini belirten Laricani “Bu madde Suudi Arabistan’ın Yemen saldırısında uygulanıyor mu? Duyduğuma göre Suudi uçakları 400 kez çarşılar, camiler ve evleri Yemen’de bombalamışlar. Bu beyannameyi yazanlar şimdi hiçbir hakkın korunmadığı bir savaş başlatmışlar” diye vurguladı.

Amerika, Siyonist Rejimi desteklediği için övünüyor

Meclis Başkanı konuşmasının devamında “Ne kadar terör ve zulüm yapsa da yeni uygarlığın sahibi olduğunu iddia eden Amerikalılar bu rejimi destekliyor. Bundan daha beteri Avrupa’da yaptıkları yasadışı dinlemelerdir. Şansölye’yi dinledikleri zaman sıradan halka acırlar mı?” dedi ve şiddetin bugünkü şeklinin geçmişe göre daha karmaşık olduğuna değinen Laricani “Bunun nedeni insan hakları yapısının başka alanlara girmemesidir. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde doğal hakların yapısının hepsi göz önünde bulundurulmamış ve sadece bazı haklar incelenmiştir” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.