İslami Davet

İran Meclis Başkanı’ndan ABD’ye uyarı

13 Ağustos 2017 12:18

ABD’nin tahrik edici girişimlerine karşı İran Meclisi’nden geçen tasarının bu konuda atılan daha ilk adım olduğunu belirten Meclis Başkanı Laricani, artık daha tedbirli davranacaklarını bildirdi.

İran İslami Şura Meclisi’nin bugünkü açık oturumunda ABD’nin bölgedeki tahrik edici girişimlerine karşı tedbirleri öngören bir tasarı incelenmeye alındı. Bu aşamanın ardından bütün olarak oylamaya sunulan tasarı, 228 evet oyu, 1 hayır oyu ve iki tarafsız oyun kullanılması sonucu Meclis’in onayını almayı başardı.

Tasarının onaylanmasından sonra konuşan Meclis Başkanı Ali Laricani, son iki ayda sözü geçen tasarı üzerinde büyük bir çaba sarf eden Milli Güvenlik Konseyi ile milletvekillerini takdir ederek, “İslami düzenin askeri ve nükleer alanları da Meclis’in bu konuda daha sağlam bir adım atması için katkıda bulundu. ABD, bunun atılan ilk adım olduğunu bilmelidir. Biz bu konuda daha muhafazakar davranırken Nükleer Anlaşma Gözetleme Heyeti’nin onayladığı 16 maddelik kararını da uygulayacağız” ifadelerinde bulundu.

Laricani sözlerine şunları da ekledi: Bugün onayladığımız tasarının 10 . maddesinde ise İran hükümetini, ABD’nin anlaşma karşıtı herhangi bir yaptırım uygulamasında bulunduğu takdirde misilleme yaparak, nükleer alanla birlikte diğer alanlarda da aynı işlemi gerçekleştirmekle yükümlendirip bu konuda Meclis’e rapor sunması gerektiğini belirledik. Dışişleri ve İstihbarat bakanlıklarının yanı sıra Meclis de ABD’nin politikalarını yakından incelemeye devam edecektir.

İran Meclis Başkanı’ndan ABD’ye uyarı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık