AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi Muhammed Dehgan: Mursi Pasif Ve Kibirli Bir İnsandı

Mısır’da bölünmenin İsrail ve Amerika’nın yararına olacağını ifade eden İslami Şura Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi, Mursi’nin pasif ve kibirli bir insan olduğunu söyledi.

Mısır’daki durumu değerlendiren İslami Şura Meclisi Başkanlık Heyeti Üyesi Muhammed Dehgan, Mursi’nin tecrübesizliği, gururu ve yanlışlıkları Mısır devrimine zarar vererek, Müslüman Kardeşler ve Mısır devrimcilerinin beklentilerini karşılayamadığını dile getirdi.

Gerçek müslümanların İslami usullerine bağlı kalmayan, Amerika’ya ve batılı teşkilatlara bağlı cereyanlara yönelen Mursi’nin Suriye, İran ve Filistin’e yönelik rolünü doğru biçimde ifa edemediğini konuşmasına ekledi.

Dehgan, yıllardan beri İran İslam Cumhuriyeti’nin Müslüman Kardeşlere verdiği desteğe işaret ederek, Mısır’da bölünmenin İsrail ve Amerika’nın işine yarayacağını ve müslüman Mısır halkını zayif duruma düşüreceğini belirtti.

Müslüman Mısır halkın, İslam ve Mısır menfaatine karşı olanlara karşı saf tutması gerektiğinin altını çizen Dehgan, “Mursi İran’a yaptığı ilk ziyatinde ne kadar pasif ve kibirli bir insan olduğunu ortaya çıktı”diye konuştu.

Dehgan, Müslüman Kardeşler ve müslüman Mısır halkı Filistin ilkeleri üzerinde yatırım yapmasına karşın, İsrail ve ABD karşıtı düşüncesi üzerinde odaklanmaları gerektiğini belirtti.

İslami Şura Meclisi Başkanlı Heyeti Üyesi, İran’ın Mısır’da devrim bayrağını taşıyan cereyanlara destek verdiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (23) içerik yüklenmiştir.