HaberlerİranOrtadoğu

İran meclisi İran halkının seçim hamasetine övgü yağdırdı

İran İslami Şura Meclisi milletvekilleri İran halkının 14 haziran Cuma günü 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine görkemli ve coşkulu katılımı münasebetiyle yayınladığı mesajda, İran halkının siyasi hamasetinin takdire şayan olduğunu bildirdi.

Bugün İran meclisi oturumunda okunan sözkonusu bildiride, İran halkının seçimlere yüksek oranda katımıyla aslında İran İslam inkılabı rehberinin tarihi ve stratejik buyruğunu yerine getirdiği ve İran halkının, bütün kente ve şehirlerde halkın bütün kesimlerinin kendilerine olan güveninin bir yansıması olduğu ve özellikle de bu durumun İran milletinin iradesinin göstergesi olduğuna vurgu yapılarak İran halkının ortaya koyduğu siyasi hamasetin unutulmayacak bir tarihi seçimi yaşattığına vurgu yapıldı.

Bildiride, seçimlerden sonra yeni dönemde, ülkenin mantık ve sebat üzerine yeniden imar edilmesi için bütün siyasi hareketlerin ılımlı girişimlerine ihtiyaç olduğu, kalpleri İslam ve inkılab için atanların, İran’ın gelişmesi ve kalkınması için bu yeni süreçte bütün gayretlerini ortaya koymaları gerektiğinin zaruri olduğu kaydedildi.

İran meclisi milletvekillerinin bildirisinde, İran’da yeni seçimle birlikte ülkede her alanda gelişme açısında yeni umutları içeren bir sürecin doğduğuna temasla, başta meclis olmak üzere bütün siyasi grupların ve halk kitlelerinin ülkenin ilerlemesi ve kalkınması yönünde yeni hükümetin programlarına destek vereceği ve vermesi de gerektiğinin altı çizildi.

Bilindiği gibi 14 haziran Cuma günü düzenlenen 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hasan Ruhani, 18 milyon 613 bin 329 oy alarak alta aday arasından ilk sıraya oturarak cumhurbaşkanı seçildi.

Hasan Ruhani, 3 Ağustos tarihinde cumhurbaşkanlığı görevini düzenlenecek yemin merasimiyle teslim alacak.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2023 (38) içerik yüklenmiştir.