HaberlerİranOrtadoğu

İran Meclisi son olayları inceliyor

İslami şura meclisi seçim sonrası olaylarla ilgili tutuklananların durumunu araştırma komitesinin raporu meclise sunuldu.

İslami şura meclisi, araştırma komitesi sözcüsü Kazım Celali seçim sonrası olaylarla ilgili olarak tutuklananların durumlarının araştırılması için meclis araştırma komitesinin hazırladığı raporu tam olarak okudu.

Seçim sonrası tutuklanan kişilerle görüşmeler yapılarak, geniş bir araştırma yapıldığı belirtilen raporda, 9 Temmuz günü tutuklanan kişilerin, Kehrizek tutukevine gönderilmelerinin, dönemin Tahran savcısının emriyle gerçekleştiği bu konuda yargı gücünün cevab vermesi gerektiği kaydedildi.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi İmam Ali Hamaney’in, Kehrizek tutukevinde gayr-i insani uygulamalar, dayak ve kötü davranışlarla ilgili bilgileri aldıktan sonra ivedilikle burada bulunan kişilerin uygun bir yere nakledilmeleri ve Kehrizek tutuk evinin kapatılması, olayların dikkatlice araştırılması emrini verdiği hatırlatılan raporda, “olayın sorumluları ve sebepleri hakkında araştırmalar yapmak üzere, ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreterliğinde, yasama, yürütme ve yargı organları temsilcilerinden oluşan bir komitenin kurulduğu” belirtildi.

Tutuklulardan bazılarının cinsel tacize tabii tutuldukları şeklindeki iddiaların da doğru olmadığının altı çizilen raporda, “yasama, yürütme ve yargı organlarının temsilcilerinin oluşturduğu komitenin araştırmaları sonucunda, bazı tutuklulara cinsel taciz yapıldığı iddialarının doğru olmadığı görülmüştür ve iddialar şiddetle yalanlanmaktadır” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.