HaberlerİranOrtadoğu

İran Meclisi : UAEK ile ilişkileri azaltalım

İranlı milletvekilleri, imzaladıkları bir bildiride hükümetten 5+1 grubunun düşmanca tavrına tepki olarak UAEK ile işbirliğinin düşürülmesini öngören tasarıyı hemen meclise sunmasını istedi.

UAEK yönetim kurulunun 5+1 grubunun yönlendirmesi ile İran İslam Cumhuriyetini kınayan kararnamesine tepki çığ gibi büyüyor.

Bu bağlamda 226 İranlı milletvekili imzaladıkları ortak bildiride, Ahmedinejad hükümetinden ajansla işbirliği düzeyinin düşürülmesini öngören tasarısını derhal meclise sunmasını istedi.

Haberi doğrulayan Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Celali, İran’ın şimdiye kadar UAEK ile yakın işbirliği yaptığını, Ajans Genel Müdürü El-Baradei’nin de 21 kez İran’ın nükleer programında her hangi bir sapma olmadığını belirttiğini, fakat son kararnamenin tamamen kasıtlı ve siyasi nitelikli olduğunu vurguladı.

Celali, milletvekillerinin hükümetten talep ettiği tasarının ilkin Milli Güvenlik Komisyonunda ele alınacağını ve ardından Meclis Genel Kuruluna sunulacağını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (77) içerik yüklenmiştir.