İslami Davet

İran meclisinden Myanmarlı Müslümanlar ile ilgili açıklama

11 Eylül 2017 19:21

İran İslami Şura Meclisi İnsan Hakları Fraksiyonu, Myanmarlı Müslümanar’a yapılan soykırımı kınayarak, insan hakları örgütlerinin Myanmar ordusu ve budistlerin cinayetleri karşısında sessizliğini eleştirdiler.
İran İslami Şura Meclisi İnsan Hakları Fraksiyonu yayınladığı bir bildiride, Myanmar’da yaşayan mazlum Müslüman azınlığa karşı uygulanan şiddeti kınadı.

İran Meclisi’nin yayınladığı bildirinin bazı satırbaşları şöyle:

Myanmar’daki Müslümanlara yönelik gerçekleşen soykırım girişimi, uluslararası sözde insan hakları savunucularının sessizliği eşliğinde gerçekleşmektedir. Bu suskun tavırların kökünü oluşturan Amerikan-Suudi dolarlarının uğursuz gölgesi, ırkçılığa dayanan acı verici bir Siyonist projesinin Myanmar’da ortaya çıkışına zemin hazırlamıştır.

Başta ABD olmak üzere sulta düzeninin dünyayı özgür alan ile politik karantina bölgeleri olarak ikiye ayırması dikkat edilmesi gereken önemli bir gerçektir. Özgür alanda sultacı ülkeler, hiçbir sınıra tabi olmadan milletleri sömürerek yaptıkları her türlü zulmü küresel ilkelere uygun olarak nitelendiriyor. Buna karşın, politik karantina bölgelerinde yer alan mazlum ve çoğunlukla Müslüman ülkeler, onlara zorla dayandırılmaya çalışılan yasaları kendi istekleri dışında sulta düzeninin çıkarları yönünde yürütmelidir.

İran İslami Şura Meclisi İnsan Hakları Fraksiyonu, Myanmardaki Müslüman karşıtı soykırımı kınayarak, hükümet, Yargı Erki ve sivil toplum kuruluşlarından bu tarihi cinayetlerin hukuki takibini yaparak Rohingya Müslümanlarının sesini tüm dünyaya duyurmalarını talep ediyor. Aksi takdirde bu yönde yapılacak her çeşit ihmal, İslam dünyası için telafisi mümkün olmayan hasarların meydana geleceğine yol açacak.

İranlı öğrenciler de dün Tahran’da BM ofisi önünde toplanarak, İslam ülkeleri ve BM başta olmak üzere uluslararası örgütlerden Myanmarlı Müslümanların katliamı karşısındaki sessizliğine son vermelerini istedi.

İran meclisinden Myanmarlı Müslümanlar ile ilgili açıklama Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık