HaberlerİranOrtadoğu

İran Merkez Bankası başkanı: İran devleti ABD’nin yaptırımlarıyla mücadele edecek güçtedir

İran Merkez Bankası başkanı Abdunnasır Himmeti, dün gece yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti ekonomisini ‘iyi’ olarak nitelerken, döviz açısından da durumunun son derece iyi olduğunu söyledi.

İran televizyonu Kanal2’nin haber programında konuşan Merkez Bankası başkanı, Amerika’nın İran aleyhindeki kanunsuz yaptırımlara dönmesine işaretle, ”İran devleti Amerika’nın her türlü yaptırımına karşı koyacak güçtedir’ dedi.

İran Merkez Bankası başkanı, yeni döviz paketinin uygulanmasına salı günü geçileceğini belirterek, temel ürünler, ilaç ve hastane malzemelerinin temininde hiç bir sıkıntının olmadığını söyledi.

Amerikan başkanı Trump, 8 mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmadan Amerika’nın çıktığını bildirmiş ve İran’a yönelik 3 ve 6 aylık yaptırımlara dönüleceğini ilan etmişti.

Amerikan yönetiminin bu tutumu hem Amerika içinde ve hem de uluslararası arenada büyük tepkilere neden olmuş ve Amerika, yaptırımlar konusunda adeta yalnız kalmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.