HaberlerİranOrtadoğu

İran Merkez Bankası başkanından Çin ve İran arasında milli para birimlerinin kullanılması açıklaması geldi.

İran Merkez Bankası başkanı Veliyyullah Seyf, İran ve Çin arasında ticaret hacminin büyüklüğüne temasla, bu ticarette iki ülke para birimlerinin kullanılmasının, para transferi gibi mali alanda yaşanan sıkıntıları sona erdireceğini söyledi.

İran Merkez Bankası başkanı, İRNA ajansına verdiği demeçte, İran petrol ihracatının yüzde 25’nin Çin’e gerçekleştiğini belirterek, ”Çin’in İran’ın son yıllardaki en önemli ticaret ortaklarından olduğunu ve bundan dolayı da Çin’in İran’ın strateji açısından önem arzettiğini’ söyledi.

İran Merkez Bankası başkanı, İran cumhurbaşkanının Çin ziyaretinde, iki ülkenin üst düzey siyasi yetkilileri düzeyinde önemli anlaşmalara varılması ve imzalanmasını temenni etti.

İran Merkez Bankası başkanı, Şanghay İşbirliği Örgütü 18. Liderler Konferansı’na katılmak üzere dün Çin’in Qingdao şehri havalimanına indi.

İran Merkez Bankası başkanı, yaptığı açıklamada, Çin yönetiminin Amerika’nın İran’a karşı yaptırımlarına karşı çıktığını belirterek, ”İran ve Çin arasında ticari ve iktisadi ilişkiler normal seyrinde korunacak ve gelişerek devam edecek’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.