HaberlerİranOrtadoğu

İran Merkez Bankası Genel Başkanı: İran bankacılık sistemi, 55 milyar doları aşkın yabancı finansmanını cezbetti

İran Merkez Bankası Genel Başkanı Veliullah Seyf, Avrupa ve Asya bankalarıyla uzun, orta ve kısa vadeli 55 milyar 300 milyon dolar yabancı finansman anlaşmalarının imzalanmasının İran bankacılığının başlıca kazanımlarından olduğunu kaydetti.

Seyf bugün Tahran’da düzenlenen İran Merkez Bankası 57. genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Hollanda, İtalya, Belçika ve Avusturya gibi Avrupalı bankalar ve Çin ve Güney Kore gibi Asyalı bankalarla brokerlik ilişkilerinin güçlenmesi ve Umman ve Katar bankalarıyla bankacılık ve ticari münasebetlerin gelişmesi amacıyla müzakere yapılmasının nükleer anlaşmanın ardından İran banka sisteminin elde ettiği kazanımlarından olduğunu kaydetti.

İran Merkez Bankası Başkanı, 2016 yılındaki İran ekonomisinin imza attığı büyümenin direniş ekonomisi politikalarına uyma çerçevesinde sağlandığını vurguladı.

Seyf ayrıca, İran ekonomisi 2016 yılındaki büyüme oranının iki hanelik olduğuna işaretle, aynı yılda enflasyon rakamlarının da tek haneye gerilediğini kaydetti.

Kapalı