HaberlerİranOrtadoğu

İran: Mevcut şartlarda anlaşmayı korumamız mümkün değil

Oslo’da bulunan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, bu ülkenin bazı yöneticileri ve uzmanlarının katılımıyla gerçekleşen Norveç Uluslararası İşler Araştırma Merkezi’nin (NUPI) oturumunda konuştu.
Norveçli yetkililerin resmi daveti üzerine Oslo’da bulunan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, bu ülkenin bazı yöneticileri ve uzmanlarının katılımıyla gerçekleşen Norveç Uluslararası İşler Araştırma Merkezi’nin (NUPI) oturumunda bölgesel, küresel ve nükleer anlaşma hususunda bir forum gerçekleştirdi.

Salihi sözü geçen oturumda çağdaş uluslararası düzendeki barış ve güvenliğin önemine işaret ederek, nükleer anlaşmanın İran’ın bu konudaki kaygıları sonucu ortaya çıktığını belirtti.

Sürecin zorluklarına da değinen Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ilaveten anlaşma neticesinde İran’ın kabiliyetleri dolayısıyla ortaya çıkan kaygıların bertaraf edilmesi ve aynı zamanda da İran halkının barışçıl nükleer enerjiden yararlanması konusuna olanak sağlandığını bildirdi.

Çok taraflı bir kazanım olan nükleer anlaşmanın korunması meselesinin küresel toplum için birer sınav olduğunu kaydeden Salihi şöyle dedi: İran’ın peşinde olduğu amaçlar anlaşma vasıtasıyla sağlanmazsa bu uzlaşının korunması mümkün değil; yaptırımların devam etmesiyle eş zamanlı olarak anlaşmayı koruma çabalarının yürütülmesi imkansızdır.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ABD’li yetkililerin İran karşıtı söylemleriyle anlaşmayı sonuçsuz kılma çabalarına işaret ederek İsrail’in bu yönde sergilediği çıkarcı girişimlerine dikkati çekti.

İran’ın bölgesel gelişmelere yönelik tutumunu da açıklayan Salihi bu tür sorunların çözümü için bölgedeki etkin güçler arasında geniş çaplı bir diyalog gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.