Amerikaİran

İran milleti Amerika’ya güvenmiyor

Şikago konseyi ve İranpol anket kurumunun ortaklaşa düzenledikleri bir anketin sonuçları, İran halkının yüzde 60 kadarı Amerika yönetimi Bercam adı ile anılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasına geri dönse bile, bu anlaşmaya uymayacağına inandığını ortaya koydu.

Şikago konseyi ve İranpol anket kurumunun ortaklaşa düzenledikleri ikinci anketin sonuçları, İran halkının sadece yarısı Joe Biden yönetimi İran’a dayatılan illegal yaptırımları hafifleteceğine inandığını ortaya koydu.

Ankete katılan İranlıların yüzde 57 kadarı, Joe Biden döneminde de İran ile ABD ilişkilerinde hiç bir değişiklik olmayacağı yönünde görüş beyan etti.

Amerika devleti 2018 yılında Donald Trump döneminde Bercam nükleer anlaşmasından tek taraflı bir kararla çekildi; ancak halefi Joe Biden bu anlaşmaya geri dönmek istediğini belirtti. Gerçi Biden yönetimi şimdiye kadar bu doğrultuda herhangi bir olumlu adım atmadı.

İran İslam Cumhuriyeti Amerika bu anlaşmadan tek taraflı kararla çekilmesi ve anlaşmanın Avrupalı tarafları da yükümlülüklerini yerine getirmemeleri üzerine anlaşmadaki yükümlülüklerini UAEK gözetiminde adım adım askıya aldı. Tahran yönetimi, Amerika yaptırımları tamamen kaldırdığı ve Bercam anlaşmasındaki yükümlülüklerine geri döndüğü takdirde yeniden yükümlülüklerini yerine getireceğini ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.