HaberlerİranOrtadoğu

İran milleti dünyada tüm alanlarda söz sahibi olacak

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın dünya münasebetlerinde en etkili rolünün kültür olduğunu belirterek, “Eğer, dünya münasebetlerine kültürel açıdan bakarsak, bütün alanlarda İran milleti dünyada söz sahibi olur” dedi.

İsfehan kentinde kültür çevreleriyle bir araya gelen Ahmedinejad, İran’ın halihazırda iki önemli görevinin olduğunu, bunlardan birincisinin İran’ı kalkındırma ikincisinin de dünya yönetimine ortak olmak olduğunu söyledi.

Kültürün, ekonomi ve bilim-teknikten daha öncelikli olduğunu kaydeden Ahmedinejad, İran düşüncesi ve kültürüyle, İranlıların dünyaya ve milletlere bakışının, uluslar arası arenada daha fazla rol almasını gerektirdiğini kaydetti.

Ahmedinejad, dünya genelinde kapitalist ve maddiyatçı zihniyetin sona erdiğini belirterek, silah ve zorbalıkla insanlığa sunulan düşüncenin insanlığı maalesef bugünkü noktaya getirdiğini hatırlattı.

Maddiyatçı medeniyeti dünyada Amerika’nın temsil ettiğini söyleyen İran cumhurbaşkanı, onların dünya münasebetlerinde en küçük reformdan bile korktuklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.