HaberlerİranOrtadoğu

İran milleti her zaman emperyalizmin karşısında olmuştur

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Venezüella cumhurbaşkanı Hugo Chavez’e gönderdiği mesajda, İran milletinin her zaman dünya emperyalizmi karşısında durduğunu bildirdi.

Ahmedinejad, Amerika’nın başını çektiği Güvenlik Konseyi’nin İran aleyhinde aldığı son yaptırım kararı karşısında Venezüella’nın tutumunu takdir ederken, İran milleti ve devletinin, hiçbir zaman zorba devletlerin ve uluslar arası sözde kuruluşların siyasi ve iktisadi baskıları karşısında boyun eğmeyeceğini aksine, bilim ve teknolojideki ilerlemelerini daha da ileri bir düzeyde sürdüreceğinin altını çizdi.

Amerika’nın başını çektiği Güvenlik Konseyi’nin bu zamana kadar bağımsız devletler ve milletlerin ilerlemesi ve kalkınması için hiçbir iş yapmadıklarına temas eden İran cumhurbaşkanı, aksine bu ülke ve kuruluşların bu zamana kadar bağımsızlık yanlısı ülkelerin ilerlemesini önlemek için çalıştıklarının görüldüğünü kaydetti.

İran cumhurbaşkanı mesajında, İran,Türkiye ve Brezilya arasında imzalanan nükleer yakıt takas anlaşmasına da temas ederek, bu durumun gerçekte bağımsızlık yanlısı ve kalkınmakta olan ülkelerin dünya meselelerinin halli konusundaki iradelerini ortaya koyan güzel bir örnek olduğunu belirterek, “Ama, Batılılar, sözkonusu anlaşma karşısında kendi şom iradelerini ortaya koymuşlar ve İran aleyhinde yaptırım kararı almışlardır” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin yapısının temelden değiştirilmesi gerektiğini belirten Ahmedinejad, BM’lerin zorba devletlerin çıkarı için dünyanın barışı için çalışması gerektiğini aksi halde dünya milletleri nezdinde uluslar arası bir kuruluş olma özelliğini kaybedeceğini bildirdi.

Ahmedinejad, İran aleyhinde yaptırım kararı alan Güvenlik Konseyi’nin terör rejimi İsrail’in Filistin konusundaki siyasetleriyle ilgili yaptırım kararı almamasını da eleştirirken, bu durumun Batılı ülkelerin korsan rejim İsrail’e olan desteğini de açık bir şekilde ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.