HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran milletinin 8 Eylül 1978 kıyamının yıl dönümü

Bugün 8 Eylül 2021’e denk gelen hş. takvimine göre 17 Şehriver 1400, tağut rejiminin güvenlik güçlerinin 8 Eylül 1978’de Tahran’da inkılapçı halkı katliam ettiği günün yıl dönümü.

“Kara Cuma” olarak anılan ve İran tarihine “17 Şehriver” katliamı olarak geçen 8 Eylül 1978 olayı İran İslam inkılabı sırasında yaşandı ve sonuçta despot Pehlevi rejiminin 1979 yılında devrilmesine zemin hazırladı.

O gün başkent Tahran’da yüzlerce savunmasız insanın eski adı Jale olan Şüheda meydanında Pehlevi rejiminin güvenlik güçleri tarafından katliama uğraması, rejime karşı nefreti daha da tırmandırdı ve devlet memurlarının grev hareketini yaygınlaştırdı.

İran İslam Cumhuriyeti nizamının büyük kurucusu İmam Humeyni -ks- 17 Şehriver faciasından sonra iki mesaj yayımlayarak, inkılapçı İran milletine taziyelerini sundu ve zaferi müjdeledi.

Tahran halkının 17 Şehriver’de katliamı ve uygulanmakta olan sıkıyönetimin devamı, Pehlevi rejimine bağlı ordunun iradesini sarsarken, İran milletinin bu rejimi devirme iradesini daha da güçlendirdi ve sonunda bu katliamdan yaklaşık beş ay sonra Pehlevi rejimi Şubat 1979 tarihinde çöktü.

Şimdi her sene 17 Şehriver kıyamının yıl dönümünde İslami İran genelinde düzenlenen etkinliklerle İslam inkılabının şehitleri saygı ile anılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.