HaberlerİranOrtadoğu

İran milletinin ABD düşmanlığı her geçen gün artmaktadır

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran milletinin 30 yıl öncesine göre bugün daha devrimci, daha kararlı ve daha da Amerikan karşıtı olduğunu söyledi.

İran’ın Hemedan kenti şehit aileleriyle görüşmesinde bu açıklamayı yapan Ahmedinejad, gaziler, esirler ve ailelerine şükranlarını bildirirken, “şehitler, gaziler ve onların aileleri kendi fedakarlıklarıyla, zalimlerin döneminin kapanması ve milletlerin kurtuluş ortamını hazırladılar. Bundan dolayıdır ki, İran milleti ve beşeriyet her zaman bu fedakar insanlara minnet duymaktadır” dedi.

Batının İran aleyhinde yayınlamış olduğu yaptırım kararlarına da temas eden İslami İran cumhurbaşkanı, bu yaptırım kararının temelinde, Batılıların İran milletinin bilim ve teknolojide ilerlemesinden ve dünyanın diğer milletleri için örnek olmasından doğan korkularının bulunduğunu belirterek, İran’ın bu alanda başarılarının Batılılara karşı en büyük bomba olduğunu ve İran’ın bu alandaki çabasının daha da artacağını söyledi.

Batılıların İran’la nükleer konuda müzakere isteklerine de temas eden Ahmedinejad, Batılıların İran’la müzakere tarihini açıkladıklarını hatırlatarak, ama kendisinin Avrupa Birliği yetkililerine müzakerenin kendi istediği tarihte olacağını bildirdiğini söyledi.

Ahmedinejad, İran milletinin müstekbirlerden daha büyük olan diktatörleri tarihin çöplüğüne, fedakarlık ruhuyla gönderdiğini hatırlatarak, bugün de İran milletine karşı yanlış siyaset izleyenlerin de sonunun onlar gibi olacağı uyarısında bulundu.

İran milletinin her zaman barıştan yana olduğunu ve olacağını belirten Ahmedinejad, Batılılarla müzakerede de, karşılıklı saygı ilkesinin korunmasına dikkat ettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.