HaberlerİranOrtadoğu

İran Milli Bankası, İngiltere karşısında davanın ilk oturumunu kazandı

İran’ın önemli bankalarından olan İran Milli Bankası, İngiltere’nin bu banka aleyhinde yaptırım uygulamasına dair açtığı davanın ilk oturumunda haklı görüldü.

Press TV’nin haberine göre, İngiltere maliye ve ekonomi bakanlığı geçen yıl Ekim ayından itibaren İngiliz ticari kuruluşlarından, İran’ın nükleer faaliyetlerini bahane ederek, İran Milli Bankası ile çalışmalarını yasaklamıştı.

İngiltere’nin bu kararının ardından İran bankasının Uluslar arası adalet mahkemesine başvurması üzerine gerçekleşen ilk oturumda, İngiltere hükümetinin İran bankası aleyhinde aldığı karar haksız bulundu.
Mahkemenin kararında, İngiltere hükümetinin, İran Milli Bankası aleyhinde aldığı kararın tamamen ihlalci bir tutum olduğu ve sözkonusu bankanın bu girişimden dolayı uğradığı zararın da, İngiltere tarafından ödenmesini taleb etti.

Bilindiği gibi Amerika ve İngiltere gibi uluslar arası emperyalist güçler, İran’ın bilim ve teknolojide ilerlemesini önlemek ve bu doğrultuda İran’a nükleer faaliyetlerini durdurmak amacıyla, İran bankalarıyla her türlü işbirliğinin yapılmaması yönünde yaptırımcı kararlar almışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.