İran

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreterliğinin Ukraynalı yetkilinin iddiasına tepkisi

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreterliği sözcüsü, Ukrayna Savunma ve Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri’nin Ukrayna uçağının düşmesi ile ilgili yaptığı iddiaları yalanladı.

ISNA ajansına göre, Keyvan Hosrevi, Ukrayna Savunma ve Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov’un açıklamalarını tekzip ederek, “İran İslam Cumhuriyeti, Ukrayna uçağının kasıtsız ve insan hatasından dolayı düştüğünü açıkça bildirmiştir” dedi.

Ukrayna Savunma ve Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri’nin 2020’de İran’a yaptığı ziyarete değinen Hosrevi, “Danilov ile İran Yüksek Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani’nin yaptığı ortak toplantıda kapsamlı teknik açıklamalar kendisine sunuldu ve hadisenin kasıtsız olduğu bildirildi.” dedi.

Hosrevi sözlerinin devamında şöyle dedi: “Şemhani ve Danilov arasında yapılan anlaşmada kara kutunun Ukrayna’ya gönderilmesine karar verildi, ancak Sivil Havacılık Otoritesi uzmanları tarafından detaylı bir incelemeden sonra Ukrayna’nın gerekli teknik yeterliliğe sahip olmadığı ortaya çıktı. Neticede kara kutu okunması için Fransa’ya gönderildi ve ilgili ülkelerin huzurunda okundu.” dedi.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreterliği sözcüsü, bu durumda teknik yaklaşımdan uzaklaşmanın ve bu konuyla siyasi hedeflere ulaşmanın kabul edilemez olduğunu açıkladı ve bu gibi davranışı reddetti.

Ukrayna Milli Savunma ve Güvenlik Konseyi sekreteri bir röportajda yolcu uçağı kazasının kasıtlı olduğunu iddia etti.

Ocak 2020’de bir Ukrayna uçağı İmam Humeyni Havaalanı yakınlarında düşmüş çoğu İranlı olmak üzere 176 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybetmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.