AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran-Mısır ilişkilerinin geliştirilmesine çözüm ekonomik işbirliğidir

İran Ticaret Odası Başkanı, İran-Mısır 1. Ekonomik ve Sanayi İşbirliği Konferansında “İki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi için çözüm ekonomik işbirliği” dedi.

İranlı ve Mısırlı iş adamı ve ekonomi alanı aktivistlerin katılımıyla uzmanlık komisyonları turizm, fuar ve el sanatları hizmetleri, otomobil, gıda, ilaç ve tarım sanayileri, mali ve bankacılık hizmetleri, petrol ve petrokimya sanayii, ev eşyaları, teknik-mühendislik hizmetleri ve inşaat malzemeleri gibi başlıklarla bugün çalışmalarını başlatıyor.

Ticaret Odası Başkanı Muhammed Nahavendiyan İran-Mısır 1. Ekonomik ve Sanayi İşbirliği Konferansında yaptığı konuşmada, bu konferansın verdiği mesajın “Mısır’a yeniden merhaba” olduğunu ifade ederek “Bu iki ülkenin yıllar sonra birbirine yeniden merhaba diyerek ilişkilerini huzur, güvenlik ve inanç mesajlarıyla tazelemeleri gerekiyor” dedi.

Nahavendiyan daha sonra, ekonomiyi kazan-kazan çözümleri için bir alan olarak tanımlayıp “Ekonominin mucizesi her iki tarafın da kazandıklarını hissettiklerinde an ortaya çıkar. Bunun için İran’la Mısır arasında yakınlaşma olmasından rahatsızlık duyanların fitnelerine engel olmak üzere ekonomi alanında mümkün olduğu kadar ilerlemek ve iki ülkenin özel sektörlerini birbirleriyle tanıştırmak lazım. En iyi çözüm böyle bir işbirliğinin sağlanması” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (33) içerik yüklenmiştir.