AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Mısır’ın kaderinin bu ülkenin kendi halkı tarafından belirlenmesini istiyor

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü “İran, Mısır’ın kaderinin bu ülkenin kendi halkı tarafından belirlenmesini istiyor” dedi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyeleriyle Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve Yardımcıları arasında yapılan ortak oturumun kapanışında Komisyonun Sözcüsü Seyyid Hüseyin Nakavi, muhabirlere bu toplantıyla ilgili bilgi verirken “Bu toplantıda Türkiye, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilgili konular ele alındı” dedi.

Nakavi daha sonra, Mısır’ın durumu ve İran’ın tavrıyla ilgili bir soru üzerine “Biz Mısır’daki gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz. Bizim çabamız Mısır’ın kaderinin bu ülkenin hendi halkı tarafından belirlenmesi yönünde. Muhammed Mursi döneminde biz Mısır’la iyi ilişkiler kurmaya çalıştık. Fakat o bize pek uymadı. Hatta işgalci İsrail ve Suriye konusunda doğru bir tavır sergiliyemedi.” diye konuştu.

Meclis Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü Nakavi ayrıca, Ankara’nın Mısır’a yönelik tavrıyla ilgili bir soruyu cevaplandırırken “Türkiye, Müslüman Kardeşlerle bazı ortaklıkları olduğundan Mursi’nin dönmesini istiyor. Dışişleri bakanı sayın Salihi, son Ankara ziyaretinde Türk yetkililerinden Mısır halkının taleplerini dikkate almalarını istedi. Ankara Mursi’yi destekliyor ama, bu tavır bu ülkeyi krize sürükliyebilir” diye vurgulamada bulundu.

Nakavi açıklamalarının son bölümünde “Tabi biz kendi görüşümüzü Türkiye’ye dayatmak niyetinde değiliz. Biz sadece görüşme yoluyla bir uzlaşmaya varmak istiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.