HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran, Mistura’nın Suriye planına destek verdi

İran, BM’nin Suriyeli taraflar arasında çalışma grupları oluşturularak müzakerelere başlanması planını destekliyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, ülkesinin Suriye’de 4 yılı geride bırakan savaşa çözüm bulunması ve Cenevre Bildirisi’nin hayata geçirilebilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde müzakere süreci başlatılması önerisini desteklediğini açıkladı.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Afham, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın öne sürdüğü Suriyeli taraflar arasında dört farklı konu üzerinde çalışma grupları oluşturularak müzakerelere başlanması planını desteklediğini bildirdi.

İran’ın, Suriye’de krizin başından beri Suriyeli taraflar arasında kurulacak diyalog yoluyla çözüme ulaşılması gerektiğine vurgu yaptıklarını belirten Afham, “BM Genel Sekreteri ve temsilcisinin bu yöndeki çabalarını destekliyoruz. İran, uluslararası toplumun da kendi vazifesi çerçevesinde bu yolda Suriye’ye yardım edeceğine inanıyor” dedi.

Afham, Mistura tarafından hazırlanan planın, Suriye’deki gerçeklerin bölgesel ve küresel aktörler tarafından doğru anlaşılmasını sağlayabileceğini kaydetti.

Afham, 11 Ağustos’ta Ankara’ya yapacağı ziyareti ertelenen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in, uygun bir zamanda Türkiye’ye geleceğini ve ziyaretin hem Zarif hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeminde olduğunu da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.