HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran, modern tarihte sistematik kimyasal silah kullanımının en büyük kurbanı

İran Dışişleri Bakanlığı’nın hukuk ve uluslararası ilişkiler yardımcısı, İran’ın, modern tarihte sistematik kimyasal silah kullanımının en büyük kurbanı olduğunu söyledi.

Rıza Necefi,  Pazartesi günü Lahey’de düzenlenen Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi’ne üye ülkelerin 27. konferansında, İran’a 1980-1988  yılları arasında dayatılan savaş sırasında Alman ve Amerikan şirketlerinin Saddam rejimine kimyasal silah üretmesi için ekipman ve kimyasal maddeler  verdiğini belirterek bu ülkelerin Saddam’ın suç ortağı olduklarını söyledi.

Necefi, ‘Bu savaş suçunun faillerinin ve destekçilerinin adalet önüne çıkarılması gerektiğini ve bunun zaman aşımına tabi olmayacağını” vurgulayarak, üye devletlerin insan haklarına  aykırı olan ve İran’ın eski kimyasal silah  gazileri için gerekli ekipman ve ilaçlara erişimin engellenmesine yol açan insanlık dışı tek taraflı yaptırımları kaldırma taahhüdünü vurguladı ve İran’a yönelik bu insanlık dışı yaptırımlar  derhal kaldırılması çağrısında bulundu.

İran’ın kimyasal silah kurbanları,  1980’lerde bir kez Saddam’a verdikleri bu silahların kullanımının kurbanı oldular ve 2020’lerde bir kez daha tek taraflı insanlık dışı yaptırımların kurbanı oldular.

Necefi, şöyle dedi: Her türlü kitle imha silahına sahip olan Siyonist rejim, bölge ve dünya barış ve güvenliğine yönelik en ciddi tehdittir ve Batı Asya’nın kitle imha silahlarından arındırılamamasının nedenidir.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (31) içerik yüklenmiştir.