HaberlerİranOrtadoğu

İran müzakerelerin devam etmesine karşı değil

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani,Umman’ın Dışişlerinden Sorumlu Bakanı Yusuf Bin Alevi ile görüşmesinde İran İslam Cumhuriyeti’nin hiçbir zaman 5+1 ile müzakerelerin devam etmesine karşı olmadığını ve her zaman diyalog ve müzakereye hazır olduğunu ifade etti.

Görüşmenin başında İran ve Umman arasındaki derin ilişkilerine işaret eden Ali Laricani, İran ve Umman arasındaki münasibetlerin bölge güvenliğini ve huzurunu temin ettiğini söyledi.

Konuşmasının devamında İran’ın barışçıl nükleer çalışmalarına işaret eden İslami Şura Meclisi Başkanı, İran İslam Cumhriyeti’nin hiçbir zaman 5+1 ile müzakerelerin devam etmesine karşı olmadığını, aksine her zaman diyalog ve müzakereye hazır olduğunu ifade etti.

Laricani, “5+1 müzakereleri kesti”dedi.

Laricani, konuşmasının başka bölşümünde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için İran ve Umman’ın tüm kapasitelerinin kullanılmasına vurgu yaptı.

Umman’ın Dışişlerinden Sorumlu Bakanı Yusuf Bin Alevi ise bu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin dostane ve yakın olduğunu niteleterek, İran ve Umman’ın güçlü ilşkileri hiçbir zaman değimeyeceğinin altını çizdi.

Bin Alevi, “İran uluslararası politikalarda huzur ve istikrar kaynağı bir ülkedir”şeklinde konuştu.

İran’ın nükleer programına da temas eden Bin Alevi, soruların diyalog ve müzakereyle çözüleceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.