EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran, NABUCCO projesine katılacak

Uluslararası NABUCCO Boru Hattı Genel Müdürü, Avrupa ülkelerinin Orta Asya ve Irak gazını sunacaklarına güven olmadığına değinerek, İran’ın da bu projeye dahil edildiğini bildirdi.

11,1 milyar dolarlık NABUCCO projesinin Orta Asya gazını Türkiye ve Balkanlar üzerinden Avrupa piyasalarına transfer etmesi ve bu projenin 2014 yılına kadar Gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Projeye göre bu güzergâhta döşenecek boru hattı, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya topraklarından geçecek. Söz konusu ülke yetkililerinin önümüzdeki 13 Temmuz’da Ankara’da toplanıp, gaz boru hattının döşenmesine ilişkin anlaşmayı imzalamaları bekleniyor. Bu imza olayı bu güne kadar defalarca ertelenmişti.

Uluslararası NABUCCO Boru Hattı Projesi Genel Müdürü Rinhard Mitchek konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada “Biz, İran ve Gürcistan’dan da 2 boru hattı ilave ederek, bu proje için istediğimiz gaz oranının bir kısmını da bu yolla temin etmek istiyoruz. NUBACCO, İran gazını Avrupa’ya transfer etme konusunda kararlı” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.