HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran: Nefret ve İslamofobi, barış kültürünün başlıca sorunlarıdır

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi ve Büyükelçisi, nefret, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve şiddet ve aşırılık için elverişli bir ortam oluşturmanın bir barış kültürünün oluşturulmasındaki ana sorunlar olduğunu belirtti.

Zehra Erşadi,  dün BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Savaş, terörizm, şiddet içeren aşırılık, yoksulluk ve ayrımcılık, tek taraflılık ve tek taraflı zorlayıcı eylemler, bugün dünyanın başlıca sorunları arasında yer alıyor.” dedi.

Erşadi,  uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması için Birleşmiş Milletler ve üye devletlerin tüm ülkelerin eşit egemenlik ilkelerine bağlı kalması, uluslararası anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmesi, güç kullanmaktan veya güç kullanmaya dayalı tehdit etmekten kaçınması ve esasen her ülkenin iç yetki alanına giren konulara müdahale etmemesi gerektiğini vurguladı. 

İran’ın Birleşmiş Milletler büyükelçiliği yardımcısı  ayrıca şöyle dedi:  “Buna göre, diğer ülkelerin egemenliğine ve bağımsızlığına yönelik bir tehdit olduğunda ve uluslararası yasalar tek taraflı zorlayıcı eylemlerle tehdit edildiğinde ve en savunmasız durumda, bir barış kültürü teşvik edilemez.”

İranlı yetkili,  İran’ın Birleşmiş Milletler Tüzüğü ve uluslararası hukuka uygun olarak çok taraflılığa saygı gösterme taahhüdünü, uluslararası zorlukların üstesinden gelmenin tek yolu olarak gördüğünü bildirdi. 

BM Barış Kültürü Yüksek Düzeyli Toplantısı, BM Genel Kurulu kararına uygun olarak her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.

Karara göre, İran İslam Cumhuriyeti’nin şiddet ve aşırılığın olmadığı bir dünya girişimi de dahil olmak üzere dünya barışı ve dinler arası diyalogla ilgili girişimler vurgulanacak./

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.