AsyaHaberler

İran niyetinin halis olduğunu göstermiştir

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Paris’te Fransız mevkidaşı ile yaptığı görüşmede İran’ın düşük uranyumunun yüzde 20’lik uranyum zenginleştirmesiyle aşamalı olarak takas edilmesini önerdi.

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Muallim “Esad ve Sarkozy görüşmesinde İran’ın nükleer meselesi değerlendirildi. Esad, Şam’ın bu dosyada arabuluculuk yapmaz ancak NPT anlaşmasını ve barışçıl amaçlar için uranyum zenginleştirmesi konusunda İran’ın hakkını desteklediğini vurguladı” dedi.

Muallim şöyle konuştu: “Esad, bu sorunun çözümünün diyaloğa dayalı olması gerektiğini öneriyor çünkü İran yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum istediğinde bu, onun barışçıl nükleer enerjisini kullanmadaki niyetini gösteriyor.”
Celili ile görüşmesinin yararlı geçtiğine işaret eden Muallim, Celili’nin Şam ziyaretinin zaman ve gündeme gelen konular açısından çok önem taşıdığını de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.