HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İran nükleer anlaşmayı çiğneyen ABD’yi şikayet edecek

İran’ın İngiltere büyükelçisi Hamid Beidinejad, İran’ın gelecek hafta Amerikan yönetimini nükleer anlaşmayı çiğnediği gerekçesiyle şikayet edeceğini bildirdi.

Beidinejad, dün Japonya’nın önde gelen haber ajanslarından Kyodo’ya verdiği demeçte, Amerika’nın nükleer anlaşma KOEP’in yürürlüğünün başlamasından beri bu anlaşmayı çiğnediğini ve İran’ın gelecek hafta Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu oturumunda Amerika aleyhinde davacı olacağını söyledi.

İran ve 5+1 grubu arasında dışişleri bakanlarının siyasi işler yardımcıları düzeyinde nükleer anlaşma 11. oturumu 16 mart tarihinde Viyana’da düzenlenecek.

Avrupalı yetkililerin sözkonusu oturumdan bir gün önce Berlin’de Amerikalı yetkililer ile biraraya gelecekleri ve İran’ın nükleer çalışmaları ve füze konusuyla ilgili yeniden müzakereyi görüşecekleri bildiriliyor.

İran büyükelçisi, İran ve 5+1 grubunun bağımsız hareket ettiğini ve nükleer konuda anlaştığını ve bu oturumların başka konularla irtibatlandırılmaması gerektiğini söyledi.

İran büyükelçisi, İngiliz hükümetinin, Berlin oturumunda Amerika’ya nükleer anlaşmaya bağlı kalması konusunda ve İngiltere hükümetinin Amerika’dan başka bir beklentisinin olmayacağını bildireceği konusunda İran’a güvence verdiğini söyledi.

Kapalı