HaberlerİranOrtadoğu

İran nükleer yakıt ticaretine başladı

İran’dan Rusya’ya 11 ton ağırlığında zenginleştirilmiş uranyum aktarılırken, 200 ton ağırlığında sarı pasta ithal edildi, böylece, KOEP’nin uygulanmasında en önemli aşamalardan biri gerçekleşmiş oldu.

İran Atom Enerjisi Kurmu Başkanı Ali Ekber Salihi, zenginleştirilmiş uranyum ile sarı pasta takasının yapıldığını doğruladı.

Salihi, İran’ın elindeki zenginleştirilmiş fazla uranyum için seyreltmek veya dönüştürmek yerine takas çözümünü seçtiğini sözlerine ekledi.

Buna göre, İran, Rusya’ya 11 ton ağırlığında zenginleştirilmiş uranyum Rusya’ya gönderdi ve 200 ton ağırlığında sarı pasta almış oldu.

İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik Genel Direktörü Hemid Baidinejad da, Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP’nin bu aşmasının en zor ve çetrefil aşmalarından biri olduğunu, zenginleştirilmiş uranyum stokunun İran’dan en çetrefil intikal operasyonu ile Rusya’ya taşındığını belirtti.

İran tarafından Zenginleştirilmiş uranyum materyalinin ilk satışının gerçekleşmesiyle, İran İslam Cumhuriyeti, nükleer yakıt ihraç eden çok az sayılı ülkeler listesine katılmış oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.