HaberlerİranOrtadoğu

İran nükleer yolda tam kararlıdır

İran cumhurbaşkanı İran’da beş nükleer tesis için mekan tesbitinin tamamlandığına değinerek beş tesisin açılması için de incelemelerin sürdüğünü söyledi.

Mahmud Ahmedinejad bugünkü basın toplantısında bazı medya gruplarının on nükleer tesis yapılması hususunda ortam oluşturmaya çalışmalarına değinerek İran’ın nükleer teknoloji elde etme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Ahmedinejad İran nükleer meselesinin iki yıl önce çözümlendiği ancak bazı ülkelerin tartışmaları sürdürmeye meraklı olduklarını söyledi.

İran cumhurbaşkanı Türkiye, Brezilya, Güney Afrika ve bir çok ülkenin İran’ın tutumlarına tam destek verip başkalarını da yola getirmeye çalıştıklarını belirtti.

İran Atom enerji kurumu başkanı Ali Ekber Salehi ise yaptığı açıklamada İran’ın öncelikli olarak UAEA ile işbirliğinde bulunmak isteyip Tahran reaktörü için gereken yakıtı temin etmek istediğini belirtti.

İran’ın ihtiyacı olan nükleer yakıtı üretebilecek kudrette olduğunu belirten Salehi, İran’da barışçı nükleer teknolojinin geliştirilmesi için çeşitli planların incelendiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.