HaberlerİranOrtadoğu

İran önerileri görüşmeye hazırdır

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramim Mehmanperest Tahran’ın 5+1 grubu ülkeleriyle İranın öneri paketi konusunda müzkereye hazır olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest Pazar günü İran Öğrenciler Haber Ajansı (İsna)ya verdiği demeçte İranla 5+1 grubu ülkeleriyle Cenevrede İran’ın öneri paketi konusunda düzenlenen nihai müzakere turunun gerçekleştiğini Tahranın aynı konuda müzakerenin devamını beklediğini belirtti.

Bazı ülkelerin İranın nükleer hukukundan mahrum bırakılması dahilinde izledikleri politikaların mantık ve kanun dışı olduğunun altını önemle çizen Mehmanperest UAEAnın İranın barışçıl nükleer hukukunu resmiyete tanıması ve ülkenin bu konudaki ihtiyaçlarını temin etmesi gerektiği zira İranın bugüne kadar UAEA ile en çok işbirliği yapan ülke olup sözkonusu ajans denetçilerinin İranda en fazla denetim yaptıklarını vurguladı.

İranın nükleer faaliyetlerinin tamamen şeffaf olup UAEA ile işbirliği dahilinde gerçekleştiğini de kayd eden Mehmanperest bu konu Ajansın verdiği raporlarda defalarca vurgulanırken bugüne değin İranın barışçıl nükleer faaliyetleden saptığına dair hiçbir belgeye rastlanılmadığı veya rapor edilmediğini belirtti.

Bazı ülkelerin İranın barışçıl nükleer faaliyetlerinin endişe verici bulup bu süreci eleştirdikleri bir dönemde sözkonusu ülkelerin nükleer silahlara sahip olup bu ülkeler arasında savunmasız insanlara karşı bu sailahları kullandıklarının altını çizdi.

UAEA’nın ciddi bir şekilde nükleer silahların yok edilmesi ve silahsızlanma meselesini takip etmesi ve bu meselenin uluslararası toplum için önemli tehdit sayıldığına curgu yapan Mehmanperest, Amerikanın İran aleyhine yaptırım uygulama monusunda başka ülkeleri ikna etme çabalarına da değinerek yaptırımın uygun tutum olmayıp sonuç vermeyeceği batılı ülkelerin ortaya çıkardıkları durumdan kurtulmak için yaptırım uygulanmasının uygun yöntem olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (1) içerik yüklenmiştir.