HaberlerİranOrtadoğu

İran OPEC’i Ciddi Bir Biçimde Uyardı

İran Petrol Bakanı, belirlenen miktardan fazla OPEC’in her hangi bir üyesi tarafından petrol üretiminde her türlü artışın bu örgütün yaptığı anlaşmanın ihlali sayıldığını belirtti.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene bugün OPEC’in Dönem Başkanı ve BAE Enerji Bakanı Süheyil Muhammed Mazrui’ye gönderdiği mektupta, Viyana’da düzenlenen OPEC’in 171. ve 174. toplantısında alınan kararlar ve yükümlülüklerine OPEC’in tüm üyelerinin bağlı kalıp, OPEC’in bağımsızlık ve birliğine zarar verecek her türlü tek taraflı girişimden uzak durmaları gerektiğini bildirdi.

İran Petrol Bakanı ayrıca, OPEC’in faaliyetlerinin siyasileştirilmemesi gerektiğine işaretle,başkalarına OPEC’in bağımsızlığı ve birliğine siyasi girişimleriyle zarar vermelerine izin vermemek gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan, ABD Başkanı Trump’ın Arabistan Padişahından petrol üretim miktarını günde iki milyon varil arttırma isteği ile ilgili ŞANA Haber Ajansına açıklamada bulunan Kazımour Erdebili, Arabistan’ın böyle bir kapasiteye sahip olmadığını söyledi.

Arabistan’ın böyle bir şey yapması durumunda bunun anlamının o ülkenin OPEC’ten çıkma emri verilmesi olduğunu ifade eden Erdebili, ‘’OPEC üyeleri geçen haftaki Viyana toplantısında üretim miktarının günlük 32.5 milyon varil düzeyinde korunması yönünde karar aldılar, ayrıca üretim miktarına bağlılıklarını yüzde 100 düzeyinde korunmayı kararlaştırdılar’’ dedi.Trump, dün attığı bir Twitter mesajında, Kral Selman ile petrol piyasalarındaki istikrarsız durum hakkında görüşmelerde bulunduğunu ve petrol üretim miktarının iki milyon varil artacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.