HaberlerİranOrtadoğu

İran Ordusunun İlk Kruvazörü, “Yerli Falanks”la Donatıldı

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri, İran yapımı kruvazörün “Falanks savunma sistemi” ile donatıldığını duyurdu.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hanzadi, Tesnim’a yaptığı açıklamada; yerli Falanks sisteminin son durumuna işaretle, herhangi bir savaş gemisinin kendini savunmak için çok katmanlı savunmaya ihtiyaç duyduğundan bir takım teçhizatla donatılması gerektiğini, bunlardan bazıların taarruz, bazılarının ise savunma amaçlı olduğunu belirtti.

Herhangi bir gemisinin savaşta başarılı olması için düşmanı uzaktan hedef alacak bir takım silaha ve düşmanın saldırılarını püskürtmek için başka bir takım silaha ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Komutan Hanzadi, bu silahlardan birinin elektronik savaş donanımı olduğunu ifade etti.

Bu teçhizatın uzaktan düşmanın fırlatma sistemini karıştırabildiğini veya Crouse füzeleri gibi akıllı sistemleri ıskalatabildiğine dikkat çekerek, düşmanın saldırılarına karşı daha yakın katmanda Chef gibi füze yanıltıcı araçlarının olduğunu ve en yakın katman sayılan 2 kilometre mesafesinde yakın savunma sisteminin olduğunu vurguladı.

Amiral Hanzadi, 2 kilometrelik mesafeden savaş gemisine yaklaşan her hangi bir hedefi, yüksek atış hacmi imha edebilecek akıllı yakın savunma silahlarının olduğunu, bu silahlardan birinin Falanks olduğunu belirtti.

Falanks savunma sistemi teknolojisinin sadece birkaç ülkede olduğuna dikkat çeken İran Ordusu Deniz Kuvetleri, İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı’nın da bu kabiliyete ulaştığını, bu sisteminin derin sularda ve uzak noktalarda görev yapan gemilere monte edileceğini ifade etti.

Falanks sistemi ile ilgili deniz ve kıyıda gereken testlerin başarıyla yapıldığını söyleyen Amiral Hanzadi, bu sisteminin kruvazörlerden birine monte edildiğini, ikincisine de yakında monte edileceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.