EkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran, Ortadoğu’nun en büyük pazarıdır

İran İslam Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı yetkilisi Hüseyin Sultani Niya, İran’ın 155 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle ve yüzde 45 ticaret bilançosuyla Orta Doğu bölgesinde en büyük pazarlardan ve uluslar arası düzeyde de en büyük ekonomilerden biri olduğunu belirtti.

Venezuela yetkilileriyle görüşen Sultani Niya “İran, petrol, gaz, Petro kimya, sanayi ve maden ve tarım alanlarında yatırım ve gelişmede büyük potansiyele sahip. İran, dünyada tarım ürünlerinin zenginliği açısından dördüncü sırada yer alıyor, kurşun, kobalt, alüminyum ve bakır üretimi alanında da dünyada dördüncü ve dokuzuncu sırada yer alıyor. Geçen on yılda dünyanın 42 ülkesinde İranlı müteahhitleri tarafından 303 teknik ve mühendislik projesi hayata geçti” dedi
Sultani Niya “İran turizm cazibeleri açısından da dünya yedincisi. Bölgenin diğer ülkelerine göre de daha gelişmiş bilim ve teknoloji altyapısına sahip. İran, nano teknoloji, nükleer teknolojisi ve matematikte Orta Doğu’da birinci sırada bulunuyor. Tarım açısından dünyada ilk beş ülke arasında yer alıyor ve şu anda da 12 bin çeşit ot türü mevcut” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.