HaberlerİranOrtadoğu

İran-Pakistan-Afganistan oturumu yapıldı

İran dış işleri bakanı, Afganistan meselesinin çözümlenmesi stratejisi üzerinde vurgu yaptı.

Mutteki,İran, Afganistan ve Pakistan dış işleri bakanlarının üçlü işbirliği toplantısında bölge dışı yönelişleri reddederek geçen sekiz yılda İran’ın bölgesel sorunları çözümlemede bölge potansiyellerinin kullanılması üzerinde durduğunu söyledi.

Mutteki, bölgedeki son gelişmelerin dünyanın dikkatini bu bölgeye çektiği ve gözlemcilerin kullanılan yöntemlerin sorunları çözmeye yetmediği gibi yeni sorunlar oluşturduğu veya eski meselelerin artmasına neden olduğunu anladıklarını söyledi.

İslami İran dış işleri bakanı İran İslam cumhuriyetinin sürekli başta Afganistan olmak üzere komşu ülkelerdeki istikrarsızlık ve güvensizlikten rahatsız olduğu dolaysıyla güvensizliğe karşı her türlü girişime sıcak baktığını söyledi.

Mutteki İran’ın özellikle de son 30 yılda dini ve insani inançları ile 3 milyon Afgan göçmeni kabul ederek o ülkede kapsamlı bir hükümet kurulması için Afgan gruplara manevi destek vermekle yapıcı rol oynadığı ve tüm gelişmelerde herkesin de belirttiği gibi olumlu rol oynadığını söyledi.

İran dış işleri bakanı, İran İslam cumhuriyetinin Pakistan ve Afganistan’da barış, istikrar ve güvenliği kendi barış ve güvenliği sayıp bölge ülkeleri barışının bir birine kenetlendiğine inandığı ve İran, Pakistan ve Afganistan’ın tarihi, dini ve kültürel konular itibariyle birbirlerine yakın olduklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.