HaberlerİranOrtadoğu

İran-Pakistan-Afganistan zirvesi sona erdi

İran, Pakistan ve Afganistan liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen ”üçlü güvenlik zirvesi” sona erdi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın ev sahipliğinde Tahran’da yapılan zirveye Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai katıldı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, terörizme, radikal akımlara ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelenin birlikte ve kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Üç ülkenin ortak uzun kara sınırlarına sahip olduğu hatırlatılarak sınır güvenliğinin sağlanmasında ortak hareket edilmesinin önemi üzerinde duruldu.

İran, Pakistan ve Afganistan’ın tarihi, kültürel açıdan ortak bir medeniyete ait oldukları belirtilerek, üç ülkenin her alanda işbirliğine gitmesinin taraflar ve bölge için olumlu sonuçlar doğuracağı vurgulandı.

Taraflar, ayrıca kalkınma ve gelişme için bir diğerinin birikim ve tecrübelerinden yararlanmanın gerekliliği üzerinde hemfikir olduklarını ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, zirvenin açılış konuşmasında, uzaktan ve yakından baskı altında olan bu bölgede böyle bir oturum gerçekleşmesinin önemine işaretle, bölgedeki güvenlik sorunlarının temelinde aşırılığın ve dış müdahalelerin etkili olduğunu savundu.

Ahmedinejad “bu zirvenin, tüm sorunların çözüme kavuşmasına yardımcı olacağına inanmaktayım. Tüm sorunlarımıza çözüm aramalı ve halklarımıza yardımcı olmalıyız” dedi.

Diğer yandan Ahmedinejad “Bölgedeki yabancı güçler, sorunlarımızı çözmektense daha da artırdı” dedi.

Ahmedinejad, bölgesel güvenliğin sağlanması için bölge ülkeleri arasında dayanışmanın zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Asıf Ali Zerdari ise “Ülkelerimiz, iyi imkanlara sahip. Hedeflerimize ulaşmak için bu imkanlarımızı seferber etmeliyiz” dedi.

Hamid Kerzai ise bölgedeki aşırılığın ortadan kaldırılması ve ekonomik işbirliği yapılması olmak üzere Afanistan tüm alanlarda İran ve Pakistan ile işbirlği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İran, 31 Mart”ta Afganistan”ın güvenliğini tartışmak için düzenlenen konferansa da katılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.