AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran: Pakistan ile ortak savunma ürünleri üreteceğiz

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, başkent İslamabad’da Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Saraı’nda düzenlenen görüşmede İran-Pakistan arasındaki çok eskilere dayanan ortak bağlara işaret edilerek, karşılıklı ilişkilerin arttırlmasına vurgu yapıldı.

Görüşme sonrası basın mensuplarına konuşan Tümgeneral Bakıri, “Bu gezide Pakistanlı taraflarla pilot eğitimi, askeri eğitim, ortak askeri tatbikat ve savunma alanında iki ülke arasındaki yakın işbirliği gibi konular ele alındı” dedi.

Tümgeneral Bakıri, “İslam ülkelerinin ortak bir ürünü olarak sunulacak Pakistan ile birlikte ortak savunma ürünlerini üretmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Tümgeneral Bakıri, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafer Mahmud Abbasi ile görüştü. Baş başa gerçekleşen görüşmede, İran ve Pakistan arasındaki denizcilik işbirliğinin geliştirilmesiyle birlikte iki ülke arasındaki ortak deniz tatbikatlarının arttırılması üzerinde duruldu.

Pakistan Genelkurmay Başkanı General Kamer Cavid Bajva’nın davetlisi olarak İslamabad’da bulunan Tümgeneral Muhammed Bakıri, bu ülkenin Dışişleri Bakanı Abdullah Hüseyin Harun tarafından da ağırlanmıştı.

Bu bağlamda Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Son yıllarda İran ve Pakistan arasındaki ikili ilişkiler, iki ülkenin yetkililerinin etkileşimi, kararlılıkları ve çalışmaları sayesinde daha da geliştirilmiştir” belirtildi.

Bu açıklamada, Tümgeneral Bakıri-Abdullah Hüseyin Harun görüşmesinde Afganistan’daki barış sürecinin de konuşulduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.