HaberlerİranOrtadoğu

İran, Pakistan’a ilk yardım ekibi gönderecek

İran Kızılay teşkilatı başkanı, Pakistan sel felaketzedelerine yardım amacıyla ilk yardım ve tıp ekiplerinin gönderileceğini bildirdi.

Mahmut Muzaffer bugün yaptığı açıklamada, Pakistan felaketzedelerine yönelik insani yardımlar çerçevesinde İran Kızılayı’nın Pakistan’a şimdiye kadar üç yardım konvoyu gönderdiğini bildirdi.

Pakistan’da son 20 günde 1600’den fazla kişinin ölümüne, 14 milyondan fazla kişinin doğrudan ve dolaylı olarak etkilenmesine neden olan sel felaketinin tarım ülkesi Pakistan’ın ekonomisine verdiği zararın boyutları ortaya çıkmaya başladı.

Pakistan Ziraat Kurumu, 500 bin ton buğday ve şekerin, 2 milyon balya pamuğun seller nedeniyle yok olduğunu açıkladı.

Ülkenin tarım ambarı olan Sind ve Pencap ovalarının büyük oranda sular altında kaldığı belirtilirken, ekili alanlarda ne kadar mahsulün sular altında kaldığının tespit edilemediği kaydedildi.

Sellerin en son ulaştığı güneydeki Sind eyaletinin Başbakanı Seyyid Kaim Ali Şah, eyalette 3,5 milyon kişinin sellerden etkilendiğini, ilk belirlemelere göre 35 milyar rupi (410 milyon dolar) tutarında zarar oluştuğunu, ancak bu rakama tarım arazilerindeki zararın dahil edilmediğini söyledi.

Bu arada, Pakistan Ulusal Sağlık Kurumu, kirli suların etkisiyle ishal ve kolera salgını oluşması konusunda uyarıda bulundu. Kurum, afet bölgelerindeki çocuklarda görülen ateşli hastalık ve ishal oranında endişe verici oranlara ulaştığını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.