AsyaHaberler

İran, Pakistan’ın yaralarını sarmaya çalışıyor

İran sağlık bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet, Pakistan’ın Tahran büyükelçisi ve diplomatlarıyla, sel mağdurlarına yardım yolları konusunda görüşmelerde bulundu.

İran sağlık bakanı uluslararası ilişkiler yardımcısı Muhammed Hüseyin Niknam başkanlığındaki İran sağlık bakanlığı heyeti, önceki gün yapılan oturumda, İran kızılayının, 4 konvoy halinde insani yardım gönderdiğini ve sağlık bakanlığından bir heyetin de ilaç ve sağlık malzemelerinden oluşan bir yardım konvoyu ile birlikte felaket bölgesine gönderileceğini söyledi.

İran’daki Pakistan büyükelçisi Muhammed Bahş Abbasi de bu görüşmede, afet bölgesinin çok tehlikeli bir durumda olduğunu hatırlatarak, “İran, sel felaketi mağdurlarına ulaştırılmak amacıyla 5 milyon dolar yardım yapmaya hazır olduğunu bildirdi ve şimdi bölgenin acilen, ilaç ve sağlık malzemelerine ihtiyacı olduğunu hatırlattı.

İran’ın Pakistan’daki büyükelçi Maşallah Şakiri de bu görüşmede, Tahran ile İslamabad arasında kara yolu ile 5 günlük bir zamanın bulunduğunu belirterek, yardımların kara yolu ile yapılması için gerekli hazırlığın tamamlandığını söyledi.

İran sağlık bakanlığı bulaşıcı hastalıklar merkezi başkanı Muhammed Mehdi Guya da sel felaketi bölgelerinde bulaşıcı hastalıkların kontrolü için uzman bir ekibin bölgeye gönderilebileceğini ve kısa zamanda bölgede bulaşıcı hastalıkların kontrolünün sağlanabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.