HaberlerİranOrtadoğu

İran: Parçin’in denetlenmesi için ayrı bir anlaşma yoktur

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, Tahran’ın doğusunda Parçin askeri tesislerini incelemek için ayrı bir programın söz konusu olmadığını söyledi.

İran cumhurbaşkanı yardımcısı ve İAEK başkanı Ali Eber Salihi, Parçin’in denetlenmesi ile ilgili başka bir anlaşmanın söz konusu olması ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, hali hazırda ulusal güvenlik yüksek konseyi tarafından incelenmekte olan anlaşma çerçevesinde bu bağlamda UAEA ile varılan mutabakata göre hareket edildiğini belirtti.

İAEK başkanı Parçin’in denetlenmesi için başka bir anlaşmanın söz konusu olmadığını, sadece varılan anlaşma çerçevesinde incelemelerin yapılacağını ifade etti.

İran ve UAEA 14 temmuz 2015 tarihinde vardıkları anlaşma ile eskiden geriye kalan konular ve İran ile Ajans arasında halen çözümsüz kalan konuların çözümlenmesi için görüşme ve işbirliklerini güçlendirerek hızlandırmaları konusunda mutabakata vardılar.

Buna göre İran 15 Ağustos 2015 tarihine kadar geri kalan konular hakkında açıklamalarını yazılı olarak gereken kanıtlarla birlikte UAEA’ya sunacak ve Ajans da 15 eylül 2015’e kadar muhtemel belirsizlikler ile ilgili sorularını İran’a iletecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.